Jak Sprawić, Aby Pąki Były Fioletowe?

Opublikowane przez Katarzyna Kowalewska w dniu

Fioletowe pąki marihuany naprawdę przyciągają uwagę. Trudno w to uwierzyć, ale jest wielu hodowców, którzy mówią swoim klientom, że fioletowe zioło jest lepsze lub silniejsze niż standardowe zielone pąki, ale to nie jest prawda. Tak jak nie można ocenić książki po okładce, tak nie można ocenić pąka po kolorze. Chociaż kolor pąka odzwierciedla część jego profilu chemicznego, nie wskazuje na jego moc. Nie ma korelacji pomiędzy fioletową trawką a zawartością THC – wskaźnika siły.

Pomijając moc, fioletowe kwiaty są korzystne w inny sposób. W przypadku hodowców komercyjnych sprawiają, że pąki stają się bardziej wyjątkowe i atrakcyjne na rynku. Poniżej dowiesz się, co sprawia, że niektóre pąki konopi indyjskich stają się fioletowe, która część pąków jest w stanie emitować ten wspaniały kolor i co możesz zrobić, aby zwiększyć szanse, że twoje rośliny zmienią kolor na fioletowy.

1. Jaka jest różnica między zielonymi i fioletowymi pąkami?

W większości przypadków roślin dominującym pigmentem jest chlorofil. Chlorofil jest niezwykle skuteczny w wychwytywaniu energii świetlnej, ponieważ może absorbować prawie każdą długość fali widma światła widzialnego. W rzeczywistości jedyna długość fali, której nie pochłania i nie odbija, to fale z „zielonego” widma i dlatego większość roślin dla ludzkiego oka wydaje się zielona.

Jednakże większość roślin ma pigmenty funkcjonalne inne niż chlorofil, a w przypadku braku chlorofilu wiele roślin będzie wykorzystywać antocyjany lub karotenoidy (inne pigmenty) do wychwytywania energii słonecznej. W przeciwieństwie do chlorofilu, antocyjany są przechowywane w wakuoli komórki i pojawiają się dopiero po blaknięciu chloroplastów. Kiedy to nastąpi, rośliny mogą przybrać fioletowe zabarwienie. Rośliny konopi indyjskich zawierają w sumie setki substancji chemicznych. Związki te dzielą się na kilka różnych grup. Większość miłośników i hodowców konopi indyjskich jest więcej niż zaznajomiona z kannabinoidami, takimi jak THC i terpenami, w tym mircenem i limonenem. Jednak wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że konopie indyjskie zawierają ponad 20 flawonoidów. Flawonoidy to związki polifenolowe, które pełnią w roślinach wiele różnych ról, w tym ochronę i komunikację.

Antocyjany należą do tej kategorii. Podobnie jak chlorofil, antocyjany są również pigmentem roślinnym. Jednak zamiast odbijać zielone światło jak chlorofil, odbijają fiolet, czerwień lub błękit, w zależności od ułożenia cząsteczek. Dlaczego rośliny marihuany produkują antocyjany? Istnieje wiele powodów. Nie biorą bezpośrednio udziału w fotosyntezie, ale pełnią funkcję fotoprotekcyjną. Odbijając nadmiar promieni UV i światła widzialnego oraz działając jako przeciwutleniacze, pomagają chronić części rośliny fotosyntetyczne.

2. Czy fioletowe pąki są mocniejsze?

Nie ma sposobu, aby sprawdzić, czy fioletowe zioło jest silniejsze. Działanie konkretnej odmiany marihuany sprowadza się głównie do kannabinoidów. Wśród nich THC jest głównym składnikiem psychoaktywnym. Kolor kwiatu nie determinuje zawartości THC. Zielony pączek może mieć zawartość THC poniżej 1%, a fioletowy pączek może mieć zawartość THC ponad 20%. Zanim się za bardzo podekscytujesz, jest też odwrotnie! Kolor pąka nie ma wpływu na jego siłę psychoaktywną. Ta sama logika dotyczy również smaku. Terpeny stanowią podstawę aromatu i smaku różnych odmian konopi. Poziom antocyjanów także nie wpływa na poziom terpenów, podobnie jak nie zwiększa ani nie zmniejsza zawartości kannabinoidów.

W rzeczywistości fioletowe zioło może być silniejsze niż zielone pąki i odwrotnie. Pamiętaj jednak, że kolor nie ma z tym nic wspólnego, wszystko zależy od genetyki. Jeśli jesteś fanem fioletowych odmian, LSD-25 z poziomem THC powyżej 21% będzie właściwą opcją. Każda osoba jest inna i może inaczej reagować na te same kwiaty. Prawdopodobnie jest wielu hodowców, którzy przysięgają, że fioletowe zioło jest silniejsze. Prawda jest taka, że światło fioletowe zawiera najwyższą energię w widmie widzialnym. Na tej podstawie możemy założyć, że fioletowy pączek nie może być silniejszy niż zielony pączek, ponieważ fioletowe kwiaty odbijają i nie pochłaniają widma wytwarzającego najwięcej energii.

3. Jakie części roślin marihuany mogą stać się fioletowe?

• Przylistki

Przylistki (sam pączek) to małe strąki, z których składają się pąki. Kwiaty marihuany składają się w rzeczywistości z setek małych przylistków ułożonych jeden na drugim. Nawet jeśli nie wszystkie przylistki zmieniają kolor, zdarzają się przypadki, gdy niektóre pozostają zielone, a inne zmieniają kolor na fioletowy, co skutkuje wielobarwnym pąkiem. Ogólnie rzecz biorąc, przylistki są niezwykle ważną częścią kwiatów marihuany. Chronią narząd płciowy (piętno), a także nasiona po rozmnażaniu. Z tego powodu charakteryzują się najwyższym stężeniem trichomów ochronnych na całej roślinie. Zawierają także pigmenty fotosyntetyczne, zatem rozsądne jest, aby odmiany miały widoczne antocyjany w tym obszarze anatomicznym, które odbijają nadmiar światła, które w przeciwnym razie mogłoby być szkodliwe.

• Trichomy

Trichomy to maleńkie gruczoły pokrywające pąki. W roślinach konopi indyjskich występuje kilka różnych typów włosków. Niektóre z nich mają charakter gruczołowy. Posiadają komórki, które wytwarzają cenne metabolity wtórne, takie jak terpeny i kannabinoidy. Struktury te odpowiadają za mroźny wygląd wysokiej jakości kwiatów konopi. Chociaż zwykle początkowo są przezroczyste, potem mętne, a później stają się bursztynowe, można znaleźć genetykę z fioletowymi, a nawet różowymi włoskami. Patrząc przez obiektyw makro, wyraźnie widać, że niektóre trichomy mają antocyjany.

• Słupki

Słupki to delikatne włoski wyrastające z pąków, które dają znać, że są płci żeńskiej. Słupki zazwyczaj zaczynają mieć biały kolor i zmieniają kolor na pomarańczowy/czerwony/brązowy w miarę dojrzewania roślin. Może się zdarzyć, że słupki Twojej rośliny zmienią kolor na różowy lub fioletowy, a kolor ten pozostanie po zbiorze, wysuszeniu i zakonserwowaniu pąków.

• Liście

Liście wachlarzowe oraz liście cukrowe rośliny konopi indyjskich również mogą zmienić kolor na fioletowy. Liście konopi mogą zmienić kolor na całkowicie fioletowy, ale czasami wykazują fioletowe zabarwienie jedynie wokół żyłek lub swoich końcówek.

4. Jak sprawić, aby twoje rośliny były fioletowe?

Istnieją tylko dwa sposoby prawidłowej zmiany koloru pąków: genetyka i temperatura.

• Genetyka

Niektóre odmiany same wyrosną na fioletowo. Jeśli chcesz uprawiać fioletowe odmiany marihuany, najlepsze rezultaty uzyskasz, znajdując fioletową genetykę, taką jak Purple Lemonade. Wykwalifikowanym hodowcom udało się stworzyć fioletowe odmiany poprzez polowanie na fenotypy i selektywną hodowlę. Procesy te pomagają zawęzić pulę genetyczną do odmian charakteryzujących się genami nastawionymi na wytwarzanie wyższych poziomów antocyjanów.

Odmiany te nadal wytwarzają dużo chlorofilu (jest im to potrzebne, aby przetrwać), ale wytwarzają tak duże ilości antocyjanów, że przez większą część fazy kwitnienia w cyklu wegetacyjnym wydają się fioletowe. Rośliny te zostały genetycznie wybrane tak, aby wytwarzały antocyjany, a nie chlorofil i same wyrosną na fioletowo, nie trzeba z nimi robić nic specjalnego.

• Jasne światło

W niektórych przypadkach, zwłaszcza w przypadku opraw LED, mocne światło może pomóc wydobyć różne kolory roślin konopi indyjskich. Dzieje się tak, ponieważ silne, bezpośrednie światło może zniszczyć komórki chlorofilu, promując w ten sposób różne odcienie, takie jak czerwony, różowy i fioletowy. Kiedy jednak tak się dzieje, kolory są bardziej widoczne na częściach rośliny konopi indyjskich, które otrzymują silniejsze światło, więc reszta najprawdopodobniej pozostanie zielona. W przypadku uprawy przy świetle HPS jest to rzadkie zjawisko, ale może się również zdarzyć w przypadku uprawy przy użyciu żarówek HPS o mocy poniżej 400 W lub większej, chociaż hodowcy wspominają, że kolory nie są tak jasne, jak w przypadku uprawy pod diodami LED.

• Temperatura

Wygląda na to, że chłodniejsza noc może zachęcić rośliny konopi do wybarwienia się na czerwono, różowo lub fioletowo. Nie działa to w przypadku wszystkich odmian i próbując zmienić kolory w niskich temperaturach, możesz czasami zaskoczyć rośliny, co spowoduje mniejsze plony. W przypadku większości odmian możesz zejść nawet do 13°C (55°F) i nie powinno to stanowić problemu, ale pamiętaj, że w przypadku niektórych odmian wrażliwych na zimno możesz spowodować trwałe uszkodzenie.

Niższe temperatury mogą pomóc roślinie zmienić kolor na fioletowy, ale mogą również spowolnić wzrost roślin. Generalnie nie zaleca się hodowcom obniżania temperatury tylko w celu uzyskania kolorowych pąków, szczególnie na początku fazy kwitnienia, kiedy w rzeczywistości możesz wyrządzić więcej szkody niż dobrego.

• pH podłoża

Wiadomo, że istnieje kilka gatunków roślin, które wykazują różne kolory w zależności od pH podłoża. Chociaż nie jest to potwierdzone, hodowcy zauważyli, że różne odmiany konopi mogą wykazywać nieco inne kolory na liściach i pąkach, w zależności od poziomu pH. Na przykład odmiany fioletowe stają się jeszcze bardziej fioletowe, jeśli pH jest poniżej 6,0, ale większość odmian będzie wykazywała oznaki niedoboru, gdy pH spadnie poniżej 6,0, więc nie zaleca się stosowania tej metody, jeśli jesteś początkujący.
W większości przypadków, gdy pH podłoża jest poniżej 6,0, fioletowe, czerwone lub niebieskie kolory stają się jeszcze głębsze, ale najprawdopodobniej większość liści ma niedobory, więc jeśli jesteś początkujący i chcesz tego spróbować, upewnij się, że to zrobiłeś zbliża się czas zbiorów, aby móc zebrać roślinę, jeśli coś pójdzie nie tak.


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


blog trawka o marihuanie thc oraz konopi cbd
Copyright © trawka24.pl