Czy Palenie Marihuany Powoduje Zapalenie Oskrzeli?

Opublikowane przez Zbigniew Szak w dniu

Nie jest tajemnicą ze palenie tytoniu wywołuje poważne choroby płuc, jedną z nich jest zapalenie oskrzeli, natomiast pytanie czy marihuana też? Tym bardziej że w ostatnim czasie roślina stała się bardzo popularna, zarówno w celach leczniczych, jak i rekreacyjnych. Lecz, dla niektórych osób stanowi w dalszym ciągu problem, nawet chcąc sobie poprawić komfort życia przez wzgląd na obawy korzystnego wpływu na płuca.

Rzecz w tym, że jest wielu niewiadomych dotyczących, czy dym z konopi jest tak samo szkodliwy jak tytoń. Choć są niezliczone ilości badań pod kontem tej rośliny, które sugerują, że umiarkowane używanie marihuany może mieć pozytywny wpływ na określone aspekty czynności płuc. Nie zmienia to jednak faktu, że duża część zainteresowanych osób zastanawia się czy konopie indyjskie powodują zapalenie oskrzeli, czy to tylko wymysł?

Czym jest zapalenie oskrzeli?

Ze względu na czas trwania choroby i przyczynę jej powstania, zapalenie oskrzeli dzieli się na ostre, podostre i przewlekłe. Ostre zapalenie oskrzeli najczęściej jest spowodowane infekcją wirusową bądź nieleczoną grypą. Można ją szybko wyleczyć bez żadnych komplikacji jeżeli jednak szybko zareagujemy na leczenie.

Z kolei, przewlekłe zapalenie oskrzeli występuje najczęściej u palaczy lub byłych palaczy. To choroba, która dotyka również w dużej mierze osoby nieodpowiednim trybem życia. Często dotyka także osoby, pracujących w zanieczyszczonym środowisku: w kopalniach, zakładach produkcyjnych, chemicznych, wśród spalin. Realnie patrząc na całą tą sytuacje to w 75% osób z tą chorobą to palacze.

W momencie codziennego nadużywania dymu, który podrażnia oskrzela, stają się one zaognione i zaczynają wytwarzać nadmiar śluzu. Prowadzi to do różnych objawów ze strony układu oddechowego, w tym: Produktywny kaszel powodujący świszczący oddech, Ucisk w klatce piersiowej, Duszność

Zatem bardzo łatwo pomyśleć, że korzystanie z marihuany może również jak tytoń, powodować zapalenie oskrzeli. Aczkolwiek, stoimy przed dylematem bo jak się okazuje sytuacja nie jest prosta.
Rzeczywiście, badania sugerują, że palenie marihuany może mieć bardzo nieoczekiwany wpływ na czynność płuc.

Marihuana a czynność płuc?

Bez wątpienia palenie czy wdychanie, zresztą zwał jak zwał jakiejkolwiek substancji do płuc, szkodzi płucom. Jednak jak się okazuje opublikowano badania w JAMA w 2012 roku, pokazują, że marihuana może wpływać na czynność płuc

Palenie jakiejkolwiek substancji, tytoniu, marihuany lub innych, zaszkodzi płucom. Jednak badania opublikowane w JAMA w 2012 roku wskazują, że marihuana może wpływać na czynność płuc w nieprzewidywalny sposób.

Badanie zostało przeprowadzono w Stanach Zjednoczonych na 5016 mężczyzn i kobiet biorąc pod uwagę ilość i długość związane z paleniem, w tym zarówno papierosów, jak i marihuany. Badanie dało takie wyniki, że użytkownicy marihuany na niskim poziomie zwiększyli wyniki FVC i FEV1.

Przekonanie do wyników tego badania trwało całe siedem lat, co w całokształcie równało się jednego wspólnego roku wszystkich stanów 365 osób. Wyniki FEV1 zaczęły się wyrównywać, a po dziesięciu wspólnych latach zaczęły spadać. Najbardziej widoczne spadki były widoczne u nałogowych palaczy.

Wyszczególniono parę potencjalnych wyjaśnień.

Czyli pierwszą jest to, że THC działa rozszerzająco na oskrzela, rozluźniając drogi oddechowe. Oprócz tego działa również przeciwzapalnie. Po drugie, palacze marihuany mają tendencję do głębszego wdechu niż palacze tytoniu i utrzymują dym dłużej. W ten sposób mogą nieumyślnie rozciągnąć płuca i zwiększyć swoją pojemność życiową.

Autorzy podsumowują, sugerując, że okazjonalne używanie marihuany „nie miałoby znaczących negatywnych konsekwencji dla czynności płuc”. Ale czy jednak palenie marihuany powoduje zapalenie oskrzeli?

Pomimo wyników badań z 2012 roku, które zachwycają co niektórych nie są w stanie jednoznacznie określić czy, „czy konopie powodują zapalenie oskrzeli?” Co gorsza pojawiają się stwierdzenia że pomimo, że marihuana poprawia niektóre aspekty funkcji płuc, nadal może powodować zapalenie oskrzeli. Dlatego, musimy w dalszym ciągu czekać na nowe badania.


1 komentarz

Ent · 27 stycznia 2023 o 16:15

Palenie marihuany dużo bardziej naraża na zapalenie oskrzeli już palenie tytoniu. Sam to przechodziłem. Badania już są na ten temat więc nie piszcie głupot.

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


blog trawka o marihuanie thc oraz konopi cbd
Copyright © trawka24.pl