Kiedyś Woodstock Teraz Pol’and’Rock Festival

Opublikowane przez Krzysztof Paginiak w dniu

Pol’and’Rock Festival to ogromny letni Festiwal muzyczny organizowany na przełomie lipca i sierpnia w Polsce. Artyści występują w jego czasie na pięciu scenach: Dużej, Małej, Scenie Lecha, Viva Kultura i Nocnej Scenie ASP. Na każdej edycji festiwalu występuje kilkadziesiąt zespołów z Polski i świata. To miejsce, gdzie jeden raz w roku można tu przyjechać, zapomnieć o wszystkich możliwych problemach i się po prostu dobrze bawić, odreagować, posłuchać dobrej muzyki, każdy znajdzie coś dla siebie. Zrzesza się tutaj dużo ludzi pokojowo nastawionych I właśnie to w tym festiwalu pokochałam.

Pierwsza edycja Przystanku Woodstock została zorganizowana 15–16 lipca 1995 roku w miejscowości Czymanowo nad jeziorem Żarnowieckim, przez szefa WOŚP, Jurka Owsiaka. W kaszubskiej wsi wystąpili m.in. Myslovitz, Yo, Green Grass, Obstawa Prezydenta, Hurt, S.W.A.T., Piotruś Pan, Fire Band, Zdrowa Woda, Swawolny Dyzio, Pabieda, Blues Rock Guitar Workshop, IRA, Ankh, Nocna Zmiana Bluesa, Gang Olsena, Orkiestra Na Zdrowie, Ahimsa, Tortiiia Flat, Żuki, Lubomski Na Reszcie, Quo Vadis, Urszula, Background oraz Pan Witek – gość z Atlantydy. Początki festiwalu były jedną wielką niewiadomą.

Potem Przystanek zawędrował do Szczecina (12–14 lipca 1996). Dla przybyłej, ponad 20 tys. publiczności zagrały następujące zespoły: Quo Vadis, Free Blues Band, Gush, Bogusław Wyderka, Tuff Enuff, Jak Wolność To Wolność, Ahimsa, Skankan, Swawolny Dyzio, Ankh, Farben Lehre, Funny Hippos, Myslovitz, Orkiestra Na Zdrowie, Open Folk, Gang Olsena, Houk, Sexbomba, Urszula, Hunter, Stage Of Unity, Closterkeller, Trebunie-Tutki, Obstawa Prezydenta. Tam właśnie po raz pierwszy stanęła Pokojowa Wioska Kryszny.

Edycja szósta miała odbyć się w dniach 4–6 sierpnia 2000 roku w Lęborku, jednak postanowiono odwołać Przystanek. Mimo odwołania Przystanku, około tysiąc osób i tak udało się tam by móc się spotkać I grać na gitarze. Spotkanie bez profesjonalnych zespołów zostało określone mianem „Dziki Przystanek Woodstock”.

Kolejnych sześć woodstockowych festiwali zagościło w Żarach. (1997-1999, 2001-2003). Pierwszy z nich zgromadził dwa razy więcej uczestników niż poprzedni w Szczecinie.Na następnych zaś, liczba przyjezdnych przekraczała już 100 tysięcy i ciągle wzrastała.

Właśnie tam w Żarach zaczęła się moja przygoda z Woodstock’iem. Miałam dokładnie 10 lat gdy trafiłam w to piękne, kolorowe miejsce, przepełnione miłością, życzliwymi ludźmi w glanach i irokezach na głowach. Wtedy też narodziła się nowa tradycja. Przyjezdni od tamtej pory przypinają flagi ze swoimi miejscowościami z których dotarli na festiwal, pod sceną, na jej drewnianej części po dziś dzień. Przystanek pożegnał się niestety ostatecznie z tą miejscowością poprzez dość nieprzyjemny incydent.

Jubileuszowy – dziesiąty Przystanek Woodstock od 2004 roku odbywa się w Kostrzynie nad Odrą w województwie lubuskim.Na festiwal przyjechało blisko 400-700 tysięcy osób, by bawić się na koncertach, m.in. Heya, SPN-X, Huntera, Farben Lehre, Voo Voo, T.Love, Dezertera, Carrantuohilla, Grabaża i Strachów na Lachy; Armii i Dżemu. Tradycyjnie działała także mała scena folkowa na której wystąpiły, m.in., Kombajn do Zbierania Kur po Wioskach, Percival Schuttenbach, Dee Facto, Ratatam oraz Cocotier.

Z roku na rok festiwal coraz bardziej się rozbudowuje. Jest więcej kontenerów, toalet, pryszniców I przyjezdnych.

W 2006 roku nastąpiło otwarcie Akademii Sztuk Przepięknych. Pomysłodawcą był Zbigniew Hołdys, który zresztą przez kilka kolejnych lat prowadził spotkania z gośćmi na ASP.Tam właśnie spotykają się autorytety, dziennikarze, ludzie telewizji i wielkiego świata, i rozmawiają z festiwalowiczami. O czym? O wierze, prawdzie, marzeniach, przygodach i arcyciekawych drobnostkach .W tamtym roku odnotowano także w czasie Przystanku dwa wypadki śmiertelne, zginęła też jedna osoba wypadając z pociągu jadącego na Przystanek. Po tych niezbyt miłych przeżyciach, problemach z publicznością, negatywnych opiniach ze środowiska iż jest to „impreza o częściowo podwyższonym ryzyku” ,festiwal miał swoje ponowne edycje. Do Kostrzyna kolejny raz wybierają się tłumy,między innymi też I ja. Jak mówią stali bywalcy – pierwszy raz się tu jedzie, a potem już tylko się wraca.

Po 23 latach wyczerpały się możliwości korzystania z nazwy Woodstock ze względów prawnych (prawa do nazwy Woodstock od niedawna ma komercyjna amerykańska agencja) ,jednak zasady festiwalu pozostają bez zmian. Nadal jest to impreza niekomercyjna i niebiletowa. Zagrali tam m.in. Big Cyc, Judas Priest, Arch Enemy, Goo Goo Dolls, In Flames, Gojira, Soulfly, Dubioza kolektiv, Alestorm, You Me at Six, Nocny Kochanek, Hunter, Lao Che, Within Temptation, Dream Theater, Modestep, Black Label Society, Shaggy, Urszula, Voo Voo, Coma, Decapitated, Proletaryat, Eluveitie,Tarja Turunen, Luxtorpeda, Hey, Inner Circle, Grubson, Decapitated, DragonForce, Lacuna Coil, Corruption, Enej, Oberschlesien, Poparzeni Kawą Trzy, Łzy, Sexbomba, Molotov, Apocalyptica, The Hives, Bring Me The Horizon i Vintage Trouble,Łąki Łan, Materia, The Kyle Gass Band, Trivium, Urbanator, Wilki, The Dead Daisies z Orkiestrą Filharmonii Gorzowskiej, Mando Diao, Projekt Parabelum, Orange Goblin, House of Pain, New Model Army, Hey, Amon Amarth, Archive, The Bloody Beetroots, Dub INC., Nine Treasures, Slaves, The Qemists, Nothing But Thieves, Domowe Melodie i wielu innych.

Pamiętam jak dziś tłumy ludzi zebranych na koncercie grupy Hey I emocje,które mi wtedy towarzyszyły. Na terenie festiwalu nietrudno spotkać było osoby z tabliczkami z napisem „Free hugs” przytulające obcych,wykrzykujących hasła typu „zaraz będzie ciemno” , a także mnóstwo kolorowo ubranych ludzi z kwiatami we włosach,budujących swoje mini wioski z plandek, płyt I z czego się tylko da.Choć według mnie było na pewno mniej prawdziwych punków, których widziałam właśnie po raz pierwszy w Żarach. Festiwalowicze są bardzo pomocni I szanują siebie nawzajem,to jest w tym piękne.Wspominam bardzo ciepło te dwie edycje, w których miałam okazje uczestniczyć. Poznałam bardzo dużo fantastycznych ludzi, z którymi do teraz utrzymuje kontakt.

Niestety w tym roku nie miałam okazji tam być choć bardzo żałuję,ponieważ wystąpił po raz pierwszy na dużej scenie najstarszy syn Boba Marleya czyli Ziggy Marley,ale także Happysad, Kult, Daria Zawiałow, Kwiat Jabłoni, Mad Days, Ralph Kaminski, Agnieszka Chylińska,Maciej Maleńczuk,Sidney Polak czy Majka Jeżowska,która zrobiła największe show.

Tego roku na festiwalu pojawiła się też specjalna strefa dla rodziców i dzieci. Znajdowały się w niej namioty z atrakcjami, plac zabaw i miejsce, gdzie będzie można nakarmić dziecko.

W tym roku na polu namiotowym w Kostrzynie nad Odrą przebywało 190 tys. osób. Imprezę zabezpieczało blisko 1600 policjantów. Niestety mimo tego odnaleziono zwłoki 35-letniego mężczyzny bez stałego miejsca zamieszkania na terenie festiwalu.Przyczyną śmierci mężczyzny było przedawkowanie amfetaminy,przy jego ciele odnaleziono też nieznaczną ilość tego narkotyku. To nie koniec,ponieważ podczas Pol’and’Rock ujawniono też ciało 54-letniego mężczyzny. Sekcja zwłok wykazała, że przyczyną śmierci była ostra niewydolność krążeniowo-oddechowa,ale nie ma co się zniechęcać, bo ludzie umierają wszędzie, nawet na pielgrzymkach.

Polecam z całego serca odwiedzić festiwal chociaż na chwilę, aby poczuć tą atmosferę. Szczególnie tym krytykom, którzy nigdy tam nie byli. Ja na pewno jeszcze tam wrócę. Do zobaczenia.


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


blog trawka o marihuanie thc oraz konopi cbd
Copyright © trawka24.pl