Jak Sprawdzić Czy Roślina Jest Męska Czy Żeńska?

Opublikowane przez Katarzyna Kowalewska w dniu

Jak sprawdzić czy roślina jest męska czy żeńska przed kwitnieniem?

Nie ma chyba nic bardziej rozczarowującego dla zapalonego hodowcy marihuany niż odkrycie, że w ogrodzie znajduje się męska roślina. Tym bardziej, jeśli masz mały ogród lub tylko jedną roślinę. Bardziej doświadczeni ogrodnicy będą mieli ten problem pod kontrolą, jednak jeśli masz jakieś tajemnicze nasiona lub nie masz pewności, czy są to feminizowane nasiona marihuany, istnieje duże prawdopodobieństwo, że napotkasz problem męskich roślin pojawiających się obok żeńskich. Rośliny w pełni ujawniają swoją płeć dopiero w fazie kwitnienia, co dla niektórych może być zbyt późno, choć istnieją sposoby na określenie płci rośliny. Jak więc stwierdzić, czy roślina jest męska czy żeńska przed kwitnieniem? Koniecznie czytaj dalej, aby się dowiedzieć!

Różnice między męskimi i żeńskimi roślinami

Konopie indyjskie są w większości roślinami dwupiennymi, co oznacza, że rośliny będą albo męskie albo żeńskie. Rośliny męskie wytwarzają kwiaty zawierające woreczki pyłkowe. Gdy woreczki te pękną, rozsiewają swój pyłek po całym ogrodzie w celu dostania się do jak największej liczby kwiatów żeńskich, aby wyprodukować potomstwo (nasiona) na następną wiosnę. Dotyczy to zdecydowanej większości dostępnych na rynku nasion marihuany. Istnieje kilka odmian jednopiennych, które zawierają zarówno męskie, jak i żeńskie organy rozrodcze na tej samej roślinie. Innymi słowy, są one naturalnie hermafrodytyczne. Odmiany te są jednak wykorzystywane prawie wyłącznie do produkcji konopi przemysłowych, a nie do uprawy dużych, tłustych i soczystych pąków, na których zależy większości hodowców. Aby zebrać te soczyste pąki, hodowcy starają się uprawiać wyłącznie rośliny żeńskie, zwane „sinsemilla” (po hiszpańsku „bez nasion”), ponieważ produkują one największe ilości THC, a także duże kwiaty, w przeciwieństwie do swoich męskich odpowiedników, które zawierają znacznie mniej THC i w większości mają mniejsze plony.

Męskie rośliny marihuany

Rośliny męskie początkowo przypominają rośliny żeńskie na etapie sadzonek, ale po poznaniu ich cech identyfikacja jest dość łatwa. W późniejszych etapach wzrostu samce są zwykle mniejsze niż samice, co jest jedną z cech, na które należy zwrócić uwagę. Kwiaty męskie różnią się od żeńskich tym, że ich pąki wyglądają jak małe woreczki lub kiście bananów zwisające z cienkich łodyg. Gdy kwiat dojrzeje, główki tych woreczków obracają się do góry i wyglądają pionowo. Pojawia się pięć żółtawych lub kremowych płatków. W środku znajduje się pręcik, który uwalnia pyłek, który jest przenoszony przez wiatr do roślin żeńskich w celu produkcji nasion.

Żeńskie rośliny marihuany

Rośliny żeńskie można łatwo zidentyfikować, gdy są w pełni dojrzałe, dzięki obecności dużych, grubych, bardzo aromatycznych kwiatów oraz, w zależności od odmiany, szeregu kolorów na liściach i pąkach. Mają one również tendencję do wzrostu wyższego niż rośliny męskie w późniejszych etapach wzrostu, zwłaszcza kwitnienia. Wyraźnym znakiem, że mamy do czynienia z rośliną żeńską, jest obecność słupków i znamion lub wypukłości przypominających anteny, które mogą mieć kolor od białego do bujnego różu. Znamiona są tymi, do których przyczepia się męski pyłek, po czym pyłek przedostaje się do jajników i następuje zapłodnienie, aby rozpocząć proces tworzenia nasion.

Korzyści z uprawy nasion feminizowanych

Nasiona feminizowane są preferowane przez wielu hodowców, ponieważ z 99% prawdopodobieństwem wytworzą żeńskie kwiaty. Oznacza to, że hodowcy wysiewający takie nasiona w większości nie muszą martwić się o identyfikację płci roślin. W zależności od okoliczności, takich jak wysoki poziom stresu, rośliny żeńskie mogą stać się hermafrodytami (zawierającymi zarówno męskie, jak i żeńskie narządy płciowe), jeśli zdadzą sobie sprawę, że w okolicy nie ma samców, a ich cykl życiowy dobiega końca, choć nie zdarza się to zbyt często. Kolejną zaletą korzystania z nasion feminizowanych jest to, że marnuje się mniej nasion. W przypadku zwykłych nasion szanse na uzyskanie samca w ogrodzie wynoszą 50/50, co oznacza, że trzeba wykiełkować dwa razy więcej nasion, aby uzyskać pożądaną liczbę roślin żeńskich.

Kiedy można stwierdzić czy roślina jest męska czy żeńska?

Cechy płciowe zarówno roślin męskich, jak i żeńskich stają się coraz bardziej widoczne w miarę dojrzewania rośliny, chociaż samce mają tendencję do wykazywania swoich cech nieco wcześniej niż samice. Istnieją dwa główne sposoby określania płci rośliny. Jednym z nich jest tradycyjna metoda polegająca na wzięciu szkła powiększającego i przyjrzeniu się roślinom z bliska. Po kilku tygodniach fazy wegetatywnej, zwykle w 3-6 tygodniu od wysiewu, rośliny zaczną wykazywać oznaki płci. Należy dokładnie przyjrzeć się węzłom roślin, w których ogonki liściowe stykają się z łodygą. Możesz zauważyć mały męski woreczek pyłkowy lub słupek. Cała roślina będzie miała taką samą płeć jak ten pojedynczy kwiat, więc jest to znak, czy należy go zachować, czy nie. Bardziej skutecznym sposobem jest wywołanie wczesnego kwitnienia. Oczywiście nie chcesz tego robić na całej roślinie, nie mówiąc już o całym ogrodzie, więc jedną ze sztuczek jest pobranie kawałka z każdej rośliny i umieszczenie go w małym pojemniku z podłożem uprawowym w harmonogramie oświetlenia 12/12. Rośliny powinny pokazać swoją płeć w ciągu 10 dni.

Wczesne oznaki płci męskiej

Jak wspomnieliśmy wcześniej, rośliny męskie mają tendencję do wczesnego pojawiania się małych woreczków pyłkowych przypominających małe kiście bananów w węzłach. Jest to określane jako przed-kwitnienie. Jeśli zauważysz małe, kuliste struktury, przypominające kiście z małymi pojedynczymi formacjami przypominającymi winogrona, masz niedojrzały woreczek pyłkowy.

Jakie są wczesne oznaki męskiej rośliny w okresie wegetacji? Przedkwiatki powinny być widoczne w 6. tygodniu, gdy zaczynasz od nasion, chociaż niektóre mogą wykazywać wczesne oznaki bycia męską rośliną już w 3. tygodniu, więc musisz regularnie sprawdzać swój ogród na tym etapie. Rośliny męskie również wykazują swoje cechy płciowe nieco wcześniej niż rośliny żeńskie. Kiedy zaczynają pączkować, męskie kwiaty przedwczesne rozwijają małe struktury przypominające kiście bananów. W miarę dojrzewania zwiększają swój rozmiar i ostatecznie stają się pionowe, odsłaniając kremowo-żółte płatki, które można zobaczyć nawet bez szkła powiększającego.

Wczesne oznaki płci żeńskiej

Najwcześniejszym znakiem rozpoznawczym żeńskiej rośliny marihuany jest oczywiście niepowtarzalny biały słupek, który wygląda jak wąsik wystający z węzła rośliny. Żeńskie kwiaty, a konkretnie kielich, mogą początkowo przypominać niedojrzały męski woreczek pyłkowy, choć w ciągu kilku dni mały słupek przypominający wąsik zacznie nabierać kształtu.

Najwcześniejszy czas, w którym roślina żeńska zacznie pokazywać swoją płeć, przypada na okres wegetatywny przed kwitnieniem. Samice wytwarzają małe przylistki, z których zaczynają wyłaniać się białe wąsy lub struktury przypominające włosy. W miarę jak roślina wchodzi w okres kwitnienia, przylistki te stają się bardziej widoczne i wyraźne. Żeńskie kwiaty przed kwitnieniem będą miały małe słupki, które mogą przypominać niedojrzałe męskie woreczki pyłkowe, ale następnie szybko rozwiną się niepowtarzalne białe słupki, które mogą rozwinąć znamiona w różnych kolorach, choć większość z nich jest biała. W węźle będzie rozwijać się coraz więcej słupków, które ostatecznie staną się pąkami.

Jak długo kwitną rośliny męskie i żeńskie?

W zależności od odmiany (sativa, indica lub automatycznie kwitnąca), rośliny żeńskie mogą potrzebować od 7 do 12 tygodni, aby w pełni zakwitnąć. Zależy to oczywiście od cyklu świetlnego, jeśli uprawiasz nasiona fotoperiodyczne, lub krótszego, jeśli uprawiasz rośliny automatycznie kwitnące. Zapylone kwiaty marihuany zakończą się wcześniej niż niezapylone kwiaty sinsemilli, ponieważ te ostatnie będą nadal rosnąć i dojrzewać, czekając na męski pyłek do rozmnażania, wielokrotnie na próżno, o co chodzi hodowcom.

Czy rośliny męskie mają białe słupki?

Nie, rośliny męskie nie zawierają żadnych słupków. Na wczesnym etapie niedojrzałe męskie woreczki pyłkowe mogą być mylone z żeńskimi kielichami i odwrotnie, choć w 6 tygodniu od wysiewu powinno to być możliwe do zidentyfikowania. Z drugiej strony rośliny hermafrodytyczne będą wykazywać zarówno cechy męskie, jak i żeńskie, w tym słupki.

Co zrobić w przypadku znalezienia męskiej rośliny marihuany w naszej uprawie?

Zależy to od tego, co zamierzasz zrobić ze swoimi zbiorami. Jeśli uprawiasz marihuanę dla pąków zawierających THC, rośliny męskie powinny zostać usunięte natychmiast po ich zidentyfikowaniu. Jeśli roślina żeńska zostanie zapylona, jej energia skupi się głównie na produkcji nasion, co oznacza, że plony będą mniejsze, a zawartość THC również spadnie. Wielu hodowców uważa, że podjęło wszystkie właściwe kroki, a następnie zastanawia się, dlaczego ich żeńska roślina produkuje nasiona. Często zdarza się, że zauważają samce, gdy jest już trochę za późno. Kiedy woreczki pyłkowe obrócą się pionowo i otworzą, uwolnią swój pyłek w powietrze, często pozostawiając na pobliskim liściu coś, co wygląda jak biały pył. W tym momencie jest już trochę za późno, aby uratować samice, choć nie wszystko jest stracone, ponieważ nadal można korzystać z kwiatów, choć będziesz musiał zbierać nasiona z pąków. Nie zaleca się palenia nasion, ponieważ mogą one wytwarzać bardzo nieprzyjemny dym.


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


blog trawka o marihuanie thc oraz konopi cbd
Copyright © trawka24.pl