Wykrycie Marihuany i Innych Narkotyków Po Przez Analizę Włosa

Opublikowane przez Krzysztof Paginiak w dniu

Biorąc pod uwagę, iż jest wiele sposobów na wykrycie używek najwiarygodniejszym sposobem jest analiza włosa -nawet 10 miesięcy od spożycia. Nie ukrywając również, że to badanie jest jednym z najdroższych badań względem innych.

Na czym polega analiza włosa?

Nie zależnie od tego w jaki sposób zażyjemy używkę: doustnie, dożylnie czy wziewanie, zawsze przeniknie ona do organizm, zatem też w strukturę włosa I pozostaje w nim przez bardzo długi czas. Dlatego włosy zaczęły być wykorzystywane do celu potwierdzenia lub wykluczenia przyjmowania używki. Z badań wynika, że włosy rosną około 1 cm na miesiąc, tak więc zastosowanie ich jako materiału analitycznego daje możliwość obserwowania przez nawet okres kilku miesięcy. Włos to jedyny materiał o tak długim czasie w którym można wszystkie substancje wykryć. Czego nie możemy jednak powiedzieć o badaniu krwi czy moczu (jest to zaledwie kilka godzin lub dni). Najczęściej ową analizę toksykologiczną włosów wykorzystuje się w celu potwierdzenia podejrzeń o zażywaniu narkotyków, dopalaczy, leków… Do analizy włosów w teście na wykrycie THC mogą być wykorzystywane wszystkie rodzaje włosów z głowy, ramion, klatki piersiowej, a także miejsc intymnych. Z tym, że jeden włos nie jest wystarczający do badania, najczęściej pobiera się próbkę o średnicy grubości ołówka z okolic potylicy. Analiza włosa pozwala na długo terminową prognozę dotyczącą wstecznego kontaktu z marihuaną. W przypadku osoby, która nie zażywa narkotyków, ale przebywała w miejscu gdzie występuje dym marihuany bądź pyłki kokainy, włosy tej osoby są narażone na przeniknięcie substancji w ich strukturę. Dlatego nigdy nie możemy być pewni tego czy nie mamy na sobie czegoś co może nas obciążyć…

Jak się przeprowadza to badanie

Po pobrani materiału analiza włosa przeprowadzana jest przy zastosowaniu nowoczesnych metod analitycznych takich jak chromatografia gazowa sprzężona ze spektrometrią mas oraz chromatografia cieczowa sprzężona ze spektrometrią mas. Jako że pobranie próbek z innej części ciała nie wpływa negatywnie na wynik testu, ważnym czynnikiem jest to aby włosy były ścięte przy skórze. Same końcówki oczywiście ograniczy zakres, w którym mogło dojść do spożycia używek. Musimy wiedzieć też że taki test nie zostanie potwierdzony jeżeli włos zostanie ścięty zaraz po spożyciu jakiej kol wiek używki. Test może być stwierdzony po upływie jednego tygodnia.

Pobieranie materiału

Włosy należy związać gumką mniej więcej o grubości ołówka z tyłu głowy najlepiej na wysokości potylicy ( przy samej skórze). Szczególnie ważnym elementem badania strona pochodząca od skóry głowy – umożliwia oznaczenie przybliżonego czasu zażycia substancji. Biorąc pod uwagę szybkość wzrostu włosów, ustalenie zażywania narkotyku w danym odcinku włosów odpowiada momentowi jego obecności we krwi w przeszłości. Każdy centymetr włosa zawiera więc informację o wcześniejszym około miesiąca oddziaływaniu na narkotyk. Fragment włosów o długości 1 cm przekłada się na 1 miesiąc wcześniej… Do badań nadają się włosy o maksymalnej długości 24 cm – po upływie dwóch lat następuje otwieranie się łusek włosa i wypłukiwanie substancji wbudowanych w ich strukturę. Obcięte włosy przechowywane w nienasłonecznionym miejscu są pełnowartościowym materiałem analitycznym bez ograniczeń czasowych.

W oparciu o dane Instytut Ekspertyz Kryminalistycznych Analityks w Poznaniu oznaczeniom we włosach podlegają m.in. następujące środki odurzające:

 • amfetamina w tym metamfetamina,
 • barbiturany,
 • benzodiazepiny,
 • kannabinoidy THC,
 • kokaina,
 • metadon,
 • opioidy kodeina, morfina, heroina,
 • fencyklidyna PCP,
 • syntetyczne kannabinoidy K2, Spice,
 • MDMA ecstasy,
 • LSD.

Poza wyżej wymienionymi oznaczeniom podlegają również środki odurzające wchodzące w skład dopalaczy.

Prawo na obecność

Analiza włosów wykrywająca substancje odurzające wykorzystywane są przez systemy sądowe w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Kanadzie i innych krajach na całym świecie, w tym również w Polsce. Wyniki badań włosów są prawnie i naukowo uznane za dopuszczalny dowód w sprawach.

W Polsce na zlecenie sądów oraz organów ścigania badania wykonuje Instytut Ekspertyz Kryminalistycznych Analityks w Poznaniu. Instytut wykonuje również badania na zlecenie osób prywatnych, kancelarii prawnych i podmiotów gospodarczych.

Zafałszowanie wyników czy to możliwe?

Badania przeprowadzane przez naukowców wykazały że włosy rozjaśniane mogą oszukać testy na obecność THC jak inne używki. Za pomocą nadtlenku wodoru powoduje silną degradację chemiczną kannabinoidów, a szczególnie THC. Podobno jest tak, że im wyższe stężenie kannabinoidów przed zabiegiem, tym większy spadek osiągniemy po rozjaśnieniu. Dlatego dobrą alternatywą dla osób którym ciężko odstawić używki powinni rozjaśnić włosy. Ponadto udowodniono, że każdy zabieg kosmetyczny wpływa na wynik testu narkotykowego (każdy rodzaj zabiegu kosmetycznego na włosach ma wpływ na stężenie w nich kannabinoidów).

Badania dania wykazały, iż poddano działaniu 30 procentowego nadtlenku wodoru. W każdym wynik był ten sam – okazano zmniejszenie stężenia THC o 93 procent, CBN o 78 procent, a CBD o 89 procent. Niewiarygodne wyniki…

Test z włosów jest dużo bardziej wiarygodny od badania próbek moczu. Co ciekawe pojawiły się informacje na temat szamponów usuwających metabolity THC z włosa, natomiast ich skuteczność nie została potwierdzona w badaniach klinicznych.


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


blog trawka o marihuanie thc oraz konopi cbd
Copyright © trawka24.pl