Uprawa Marihuany w Glebie vs Hydroponicznie

Opublikowane przez Katarzyna Kowalewska w dniu

Gleba i hydroponika to dwie zasadniczo różne techniki uprawy marihuany, ale czym dokładnie są?

Gleba

Gleba jest najczęstszą formą uprawy na świecie, niezależnie od rośliny. Tutaj uprawiasz roślinę w glebie, jak sama nazwa wskazuje. W systemie opartym na glebie korzenie otrzymują składniki odżywcze z minerałów i materii organicznej obecnej w glebie.

Możesz skonfigurować system oparty na glebie zarówno w pomieszczeniach, jak i na zewnątrz, i może on zawierać różne metody, takie jak bez upływu lub hugelkultura.

Gleba jest preferowana dla wielu hodowców jako naturalny sposób uprawy roślin i jest stosunkowo łatwa do konfiguracji i zarządzania niż hydroponika.

Hydroponika

Z drugiej strony, hydroponika to system, w którym korzenie są zawieszone w powietrzu lub wodzie, a rośliny są utrzymywane na miejscu z doniczkami i podłożem, takim jak Coco Coir lub Rockwool.

W układzie hydroponicznym podajesz składniki odżywcze mieszane w wodzie bezpośrednio do korzeni stale lub za pomocą przerywanych pasz.

Hydroponika obejmuje różne metody, takie jak EBB i Flow, Aeroponics, Aquaponics, DWC, Bubbleponics itp.

Podczas gdy wielu hodowców może odrzucić hydroponikę jako nieorganiczny nowoczesny wynalazek, hydroponika sięga pływających ogrodów Chin i wiszących ogrodów Babilonu. I może oferować wyniki podobne do systemów opartych na glebie-czasem jeszcze lepiej.

Różnice między glebą i hydroponiką w celu uprawy konopi indyjskich

Powyższa sekcja jest tylko punktem wyjścia, ale hydroponika i gleba są tak różne, że nie obejmuje tego wszystkiego. Oto niektóre z największych różnic między nimi i tym.

1. Kiełkowanie

Pierwszym krokiem w uprawie marihuany, chyba że klonujesz, jest kiełkowanie nasion. Tutaj zarówno gleba, jak i hydroponika wykorzystują te same techniki do kiełkowania nasion – można albo użyć szklanki wody, wilgotnych ręczników papierowych lub ręcznika kuchennego, aby wyrastać nasiona, a następnie je przeszczepić.

Największą różnicą jest to, że producenci gleby mogą kiełkować nasiona bezpośrednio w glebie, która jest pożywką uprawną, nie wymagając przeszczepu.

Hydroponiczni hodowcy mogą również umieszczać nasiona w kostkach z wełny skalnej i doniczkach, które należy później przenieść do układu hydroponicznego.

Oprócz tych drobnych różnic kiełkowanie nasion jest w dużej mierze takie same dla obu systemów.

2. Przeszczep

Po dojrzewaniu sadzonek należy je przenieść do gleby lub układu hydroponicznego. System hydroponiczny wykorzystuje doniczkę do trzymania roślin, a gdy sadzonki zostanie przeszczepione do doniczki, nie będzie wymagał dalszego przeszczepu podczas cyklu wzrostu.

Z drugiej strony roślina na bazie gleby może wymagać przyszłych przeszczepów w zależności od preferencji i stylu uprawy.

Niektórzy hodowcy lubią przeszczepić sadzonki bezpośrednio do ostatniego pojemnika, ale inni przeszczepiają je do mniejszych doniczek i stopniowo przeszczepują je do większych doniczek. Ta ostatnia metoda pomaga efektywnie rozwijać się korzenie bez marnowania składników odżywczych i wody.

3. Zbiór

Jeśli chodzi o przeszczep, nie ma różnic między systemami gleby i hydroponicznym. Rośliny uprawiane w obu systemach wymagają przycinania i utwardzania, a techniki całkowicie zależą od twoich preferencji, a nie od metody uprawy.

4. Medium uprawy

Jedna z największych różnic między glebą i hydroponiką leży w medium uprawy.

Jak sama nazwa wskazuje, rośliny na bazie gleby używają gleby jako podstawowej pożywki do uprawy. Rośliny na bazie gleby wykorzystują glebę do zaopatrzenia w składniki odżywcze, podczas gdy korzenie wykorzystują dyfuzję do wchłaniania składników odżywczych z podłoża.

Wielu hodowców używa materii organicznej na glebie, aby uczynić ją bogatą w składniki odżywcze, podczas gdy inni używają syntetycznych składników odżywczych w celu szybszej dostępności składników odżywczych. Tak więc gleba służy jako medium odżywcze, które rozkłada składniki odżywcze i udostępnia je korzeniem.

Z drugiej strony w układzie hydroponicznym woda służy jako medium odżywcze. Tak więc zasadniczo mieszasz składniki odżywcze w wodzie i podajesz roztwór korzeniom przerywanym lub stale, aby korzenie mogły łatwo wchłonąć składniki odżywcze w razie potrzeby.

Na przykład układ hydroponiczny okresowo zalewa korzenie w wodzie, a odstępy między powodziami są wykorzystywane do przodowania korzeni. A w przypadku DWC musisz użyć kamieni powietrznych, aby napowietrzać roztwór odżywczy, ponieważ korzenie są stale zanurzone w roztworze.

W systemie opartym na glebie, gleba działa również jako wsparcie strukturalne. W systemie hydroponicznym używasz medium uprawy w tym samym celu – możesz użyć kokosowego, gliniastego granulki, skalowiny itp., Aby utrzymać roślinę pionową. Te media są w większości obojętne i wolne od wszelkich składników odżywczych, więc nie hamują działań korzeniowych.

5. Odżywianie

Rośliny marihuany wymagają określonych składników odżywczych, aby uzyskać najlepszy wzrost i wydajność, a te składniki odżywcze należą do dwóch kategorii: makroskładników i mikroelementów.

Makroelementy to azot, potas i fosfor (NPK), których roślina potrzebuje w dużych ilościach. A mikroelementy to inne minerały potrzebne w mniejszych ilościach, które spełniają procesy fizjologiczne roślin. Mikroelementy obejmują miedź, żelazo, chlor, mangan, bor, cynk itp.

Zarówno gleba, jak i hydroponiczne rośliny wymagają tych samych składników odżywczych, ale różnica polega na tym, jak podajesz je swojej roślinie.

W roślinie na bazie gleby musisz dodać składniki odżywcze do gleby, z których korzenie pochłaniają je poprzez dyfuzję. Możesz użyć materii organicznej, takiej jak obornik lub kompost, jako główne źródło odżywiania. Materia organiczna rozpada się powoli, zapewniając większość niezbędnych składników odżywczych przez tygodnie.

Lub możesz użyć nawozów syntetycznych dostępnych w postaci sproszkowanej lub płynnej, aby szybko udostępnić korzenie składników odżywczych.

Musisz także inwestować w wysokiej jakości glebę bogatą w różne naturalne minerały, aby Twoje korzenie nie muszą w pełni polegać na cyklu żywieniowym.

To samo nie dotyczy roślin hydroponicznych. Musisz dodać składniki odżywcze do wody i podać roztwór do swojej rośliny. Możesz albo użyć wzorów butelkowanych zawierających odpowiednie stężenie składników odżywczych, albo ręcznie dodać minerały. Możesz także polegać na oborniku rybnym jako źródło, jeśli uprawiasz w akwaponicznym układzie hydroponicznym.

Kolejną ważną różnicą w odniesieniu do odżywiania jest to, że gleba jest o wiele bardziej wybaczająca niż system hydroponiczny. Gleba działa jak bufor między składnikami odżywczymi a korzeniami, więc jeśli dodasz zbyt wiele lub zbyt mało składników odżywczych, gleba będzie ją zrekompensować.

Hydroponika nie jest tak wybaczająca. Składniki odżywcze są szybko podawane i wchłaniane, bez bufora, co może powodować różne problemy z roślinami, jeśli popełnisz błąd podczas cyklu żywieniowego.

6. Woda

Jeśli chodzi o wodę, będziesz zaskoczony, jak wydajne są systemy hydroponiczne w porównaniu z glebą-hydroponika zużywa 90% mniej wody niż systemy gleby.

Wynika to z faktu, że systemy hydroponiczne wykorzystują zbiornik, który zawiera wodę zmieszaną z składnikami odżywczymi, która jest recyrkulowana po każdym cyklu karmienia z niektórymi okazjonalnymi doprawą. Może to zaoszczędzić setki galonów wody w każdym sezonie wegetacyjnym.

Z drugiej strony, w konfiguracji na bazie gleby, musisz pozwolić, aby wodę odpłynęła i nie można jej recyrkulować.

7. Środowisko uprawy 

Zarówno systemy gleby, jak i hydroponiczne wymagają tego samego środowiska, aby uprawiać zdrowe rośliny – optymalną temperaturę i wilgotność względną, odpowiednie światło i przepływ powietrza itp. Jednak główna różnica polega na tym, jak działają one wewnątrz i na zewnątrz.

Jeśli uprawiasz roślinę w pomieszczeniach, czy to za pomocą hydroponiki, czy gleby, możesz kontrolować czynniki środowiskowe, więc rośliny mają tendencję do zdrowego i duże w obu konfiguracjach. Ponieważ jednak gleba sama jest mikrosystemem, może zapraszać różne szkodniki nawet w pomieszczeniu.

Ale jeśli uprawiasz na zewnątrz, korzystanie z gleby jest lepszym opcją. Systemy hydroponiczne są złożonymi, a zewnętrzne czynniki środowiskowe mogą uszkodzić zbiorniki, rury, pompy itp. Plus, zbiorniki zewnętrzne mogą stać się zbyt gorące w latach, co jest szkodliwe dla zdrowia rośliny.

Poza tym cena jest głównym decydentem dla wielu hodowców hobby. Nie ma sensu inwestować tysiąc dolarów, jeśli chcesz po prostu cieszyć się kilkoma pączkami podczas Bożego Narodzenia! Ale cena zależy od wielu zmiennych, więc trudno jest zdecydować.

Ale gleba jest nadal najtańszą opcją, jeśli chcesz wyhodować kilka roślin. Ale jeśli chcesz wyhodować wiele roślin w glebie, będziesz potrzebować dużo wysokiej jakości gleby i kompostu, które mogą znacznie zwiększyć koszty.

Ale to nie oznacza, że hydroponika jest z natury droższa. Konfiguracje hydroponiczne, takie jak metoda Kratky, mogą być tanie, ponieważ nie wymagają pomp elektrycznych i innego drogiego sprzętu.

Inne systemy hydroponiczne, które są bardziej złożone, takie jak DWC lub aeroponiki, mogą kosztować więcej niż tysiąc dolarów. Te złożone systemy wymagają szeregu urządzeń do karmienia i zarządzania rośliną.

Koszt zależy również od tego, czy uprawiasz w pomieszczeniu, czy na zewnątrz. Ponieważ musisz odtworzyć optymalne środowisko zewnętrzne w swoim pomieszczeniu do uprawy za pomocą świateł, wentylatorów i innych urządzeń, wzrost w pomieszczeniach jest droższy niż wzrost na zewnątrz, zarówno w przypadku hydroponiki, jak i systemów opartych na glebie.

9. Przyjazny dla użytkownika

Jeśli uprawiasz marihuanę po raz pierwszy, chcesz wybrać metodę, która jest przystępna i wybaczająca wystarczająco, aby nie zepsuć wzrostu drobnymi błędami.

Dla kogoś, kto dopiero się zaczyna, używanie gleby jest idealną opcją, ponieważ jest łatwa. Większość nowych hodowców ma już doświadczenie w uprawie innej rośliny w glebie. Ponadto można uzyskać wysokiej jakości mieszanki doniczkowe, które dodatkowo zwiększają jakość gleby.

Jeśli chcesz eksperymentować z hydroponiką, możesz zacząć od łatwych metod hydroponicznych, takich jak Kratky i DWC. Te konfiguracje hydroponiczne są łatwiejsze w konfiguracji i utrzymywaniu.

Po uzyskaniu wystarczającego doświadczenia w uprawie konopi indyjskich możesz zabrać się za bardziej złożone systemy hydroponiczne, takie jak Aquaponics lub Aeroponics. Metody te są drogie i skomplikowane, ale mogą obiecać ogromne wyniki.

10. Prędkość

Szybkość wzrostu to kolejny aspekt, na którym koncentruje się wielu hodowców, zwłaszcza jeśli żyją w regionach o krótszym sezonie wegetacyjnym lub chcą zmieścić się w jak największej liczbie zbiorów w ciągu roku.

Pod względem prędkości hydroponika jest szybszym rozwiązaniem.

W konfiguracji opartej na glebie rośliny polegają na aktywności biologicznej w podłożu w celu dostępności składników odżywczych. I chociaż nawozy syntetyczne mogą przyspieszyć proces, gleba nadal będzie działać jako bufor, spowalniając proces.

Przeciwnie, systemy hydroponiczne mają szybszą dostępność składników odżywczych, a także do mikro-dostosowywania wzrostu rośliny zgodnie z preferencjami. Prowadzi to do szybszego wzrostu na etapie wegetatywnym.

Tak więc, jeśli chcesz szybciej uprawiać rośliny konopi, hydroponika to droga.

A jeśli uprawiasz rośliny automatycznie, nie ma znaczenia, jak je rozwijasz. Czynniki zewnętrzne prawie nie wpływają na wewnętrzne zegary tych roślin.

11. Ilość i jakość

W końcu wszystko zawęża się do tego, ile dostajesz i jak dobre jest. Ale jakość wydajności zależy od różnych czynników.

Rozważając tylko ilość wydajności, powinieneś wiedzieć, że rośliny automatyczne genetycznie mają niską wydajność. A małe metody hydroponiczne, takie jak metoda Kratky, będą również oferować niższą wydajność w porównaniu z rośliną uprawianą w bogatej glebie. Hydroponika ma stromą krzywą uczenia się, ale kiedy dotrzesz na jej szczyt, masz gwarancję lepszych plonów. Wynika to z faktu, że rośliny hydroponiczne, gdy dobrze zadbane, zwykle rosną energicznie, tworząc więcej pąków.

Dalej jest jakość wydajności. I zależy to bardziej od genetyki twojej rośliny i stylu uprawy, nie tak bardzo od konfiguracji. To, jak zarządzasz rośliną, wpływa na jego terpen i profil kannabinoidowy.

Mimo to wielu hodowców gleby odrzuca hydroponikę za brak smaku naturalnego. Wynika to głównie z niewłaściwych metod spłukiwania z hydroponiką, co pozostawia chemiczny smak w pąkach. Jeśli prawidłowo spłukujesz roślinę przed zbiorem, profil smaku roślin uprawianych hydroponicznie cię zaskoczy.


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


blog trawka o marihuanie thc oraz konopi cbd
Copyright © trawka24.pl