Rola Terpenów w Marihuanie

Opublikowane przez Katarzyna Kowalewska w dniu

Zastanawiałeś się kiedyś dlaczego niektóre odmiany marihuany zostały nazwane na cześć czegoś owocowego, takiego jak Papaya Cake lub Lemon Meringue, podczas gdy inne odmiany otrzymują nazwy, takie jak Sour Cheese lub Burnt Toast? Odpowiedź leży w terpenach. Terpeny nadają różnym odmianom konopi ich niepowtarzalny aromat i smak. Począwszy od jasnych i cytrusowych po ziemiste i skunkowe, terpeny tworzą odrębny profil smakowy dla każdej odmiany. Terpeny w marihuanie od dawna są przedmiotem dyskusji wśród grup ogrodników, badaczy medycznych i miłośników konopi. Oprócz zapachu, terpeny marihuany mogą odgrywać ważną rolę w możliwych efektach, jakie możesz odczuwać w przypadku różnych odmian marihuany.

Czym są terpeny?

Najpierw omówimy podstawy. Terpeny to aromatyczne związki występujące w prawie każdym kwiecie, zielu i owocach uprawianych na całym świecie. W rzeczywistości w samych konopiach występuje ponad 200 rodzajów terpenów. Podobnie jak inne kwiaty, kwiaty konopi wytwarzają terpeny, które chronią przed drapieżnikami i przyciągają zapylacze.

Co jest takiego specjalnego w terpenach konopi? Każdy związek aromatyczny tworzy inny zapach. Tak więc, chociaż istnieje całkiem spora szansa, że nie uważasz się za zapylacza takiego jak trzmiel, możesz wyczuć różnicę w terpenach konopi w taki sam sposób, jak niektóre owady. Na przykład odmiana taka jak Lavender Kush prawdopodobnie będzie miała wyczuwalny lawendowy zapach — nawet dla nas, ludzi. Oprócz swojej aromatycznej natury, terpeny marihuany oferują również potencjalne korzyści terapeutyczne i pozytywne efekty psychologiczne. Wiadomo, że terpeny w marihuanie wchodzą w interakcje z innymi związkami organicznymi, w tym tetrahydrokanabinolem (THC), w celu wzmocnienia lub zrównoważenia działania różnych odmian marihuany.

Gdzie można znaleźć terpeny w roślinach marihuany?

Łatwo jest wyczuć terpeny w konopiach, a czasem nawet łatwiej je dostrzec na roślinach marihuany. Wystarczy spojrzeć na maleńkie, lepkie „włoski”, które pokrywają powierzchnię kwiatów konopi. Te mikroskopijne, przypominające kryształy włosy nazywane są trichomami. Trichomy zawierają gruczoły żywiczne, które wytwarzają psychoaktywne i terapeutyczne właściwości rośliny konopi, w tym terpeny. Na poziomie chemicznym terpeny pochodzą z cząsteczek izoprenu znajdujących się we włoskach konopi. Chociaż nie możesz zobaczyć tych cząsteczek izoprenu gołym okiem, będziesz w stanie dostrzec same trichomy. Oprócz kwiatów konopi, trichomy można znaleźć również na liściach i łodygach rośliny.

Czym różnią się terpeny od kannabinoidów lub flawonoidów?

Roślina konopi składa się z szerokiej gamy związków. Kilka z tych związków, w tym terpeny, powstaje we włoskach. Jednak trichomy są również miejscem, w którym powstają inne związki, takie jak flawonoidy i kannabinoidy.

Przyjrzyjmy się, czym różnią się terpeny od kannabinoidów i flawonoidów.

Kannabinoidy: wchodzą w interakcje z receptorami naszego organizmu i wywołują liczne efekty psychoaktywne i terapeutyczne. Podstawowe kannabinoidy obejmują tetrahydrokannabinol (THC) i kannabidiol (CBD).

Flawonoidy: Przyczyniają się do pigmentacji i smaku odmiany konopi oraz oferują wyjątkowe korzyści terapeutyczne, w tym przeciwutleniacze.

Terpeny: Odpowiadają za aromat i smak szczepu konopi i wspierają kannabinoidy (THC i CBD) w wytwarzaniu efektów psychoaktywnych i terapeutycznych.

Chociaż kannabinoidy, flawonoidy i terpeny odgrywają odrębną rolę w konopiach indyjskich, najlepiej działają razem. Jest to powszechnie określane jako „efekt otoczenia”.

Efekt otoczenia: jak działają terpeny?

Teraz, gdy odpowiedzieliśmy na pytanie „czym są terpeny?” możemy zagłębić się w dyskusję na temat ich działania. Same w sobie terpeny są silnym związkiem aromatycznym. Często są oddzielane i destylowane do stosowania w aromaterapii lub olejkach eterycznych ze względu na ich zapach. Jednak spożywane jako część rośliny konopi, terpeny działają nieco inaczej.

Terpeny faktycznie wspierają inne cząsteczki konopi – i mogą wzmacniać właściwości terapeutyczne innych kannabinoidów. Jest to znane jako efekt otoczenia. Efekt otoczenia występuje wtedy, gdy terpeny tworzą synergię z kannabinoidami, takimi jak THC i CBD, w celu uzyskania silniejszych efektów niż te, które osiągnęłyby same. W rzeczywistości niektóre terpeny mogą nasilać potencjalne działanie innych kannabinoidów dwa do czterech razy bardziej niż wyizolowany związek. Terpeny marihuany mogą również „równoważyć” potencjalne działanie kannabinoidu, takiego jak THC.

Przyjrzyjmy się teraz bliżej, jak terpeny w marihuanie wchodzą w interakcje z ludzkim ciałem.

Jak terpeny wchodzą w interakcje z ludzkim organizmem?

Terpeny pochodzące z konopi wchodzą w interakcje z ludzkim ciałem jak kannabinoidy. Dostają się do krwioobiegu i działają z różnymi hormonami i receptorami w mózgu, gruczołach, narządach, komórkach odpornościowych i tkance łącznej. Terpeny oddziałują głównie z układami serotoniny i dopaminy znajdującymi się w mózgu, co pomaga czuć się szczęśliwszym, spokojniejszym i lepiej spać. Ta interakcja może wpływać na działanie innych kannabinoidów, takich jak THC, aby zapewnić inny haj. Innymi słowy, terpeny w konopiach powodują, że niektóre silne odmiany marihuany mogą sprawić, że poczujesz się bardziej energiczny i kreatywny, podczas gdy inne sprawią, że poczujesz się gotowy do drzemki.

Czy terpeny określają, czy odmiana jest indica czy sativa?

Omawiając terpeny i ich działanie, jednym z najczęstszych pytań jest to, czy terpeny pomagają określić, czy odmiana jest sklasyfikowana jako odmiana z przewagą indica czy sativa. Prostą odpowiedzią jest tak. Wiadomo, że terpeny zmieniają sposób interakcji kannabinoidów, takich jak THC, z naszym mózgiem. Rodzaj terpenów obecnych w odmianie jak również stężenie terpenów, może określić rodzaj haju, którego możesz potencjalnie doświadczyć.

Tak więc niektóre terpeny mogą wzmacniać relaksujący haj związany ze szczepami indica, podczas gdy inne terpeny mogą tworzyć bardziej podnoszący na duchu haj. Ale czy same terpeny cię odurzą?

Czy terpeny marihuany powodują u ciebie haj?

Być może zastanawiasz się, czy terpeny mogą wzmacniać efekty psychoaktywne, czy też sprawiają, że czujesz się na haju? Nie, same terpeny z konopi indyjskich nie wywołają uczucia odurzenia. Nawet odmiany najbogatsze w terpeny nie mogą wywoływać efektów psychoaktywnych za pomocą samych terpenów. Aby wywołać to uczucie, musisz spożywać psychoaktywny kannabinoid, taki jak THC. Razem terpeny mogą wzmacniać potencjalne efekty psychoaktywne niektórych kannabinoidów.


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


blog trawka o marihuanie thc oraz konopi cbd
Copyright © trawka24.pl