Nowe Metody Utrzymywania Szarej Pleśni z Dala od Upraw cz. 1

Opublikowane przez Zbigniew Szak w dniu

Wszyscy plantatorzy konopi nie cierpią szarej pleśni – i nie bez powodu. Nazwa jej, to również botrytis cinerea. Znana moc niszczycielska, która objawia się zgnilizną pąków lub pleśni, może opanować całe pomieszczenie do uprawy i szybko zrujnować znajdujące się w niej rośliny.

Tak znienawidzona szara pleśń także atakuje zebrane pąki, nawet długo po ich wysuszeniu i utwardzeniu. Napewno wiele czytałeś na temat pleśni w internauci, jak już pewnie wiesz pytań tam pada mnóstwo Jak?, Dlaczego?, natomiast należy wiedzieć, że ile byś nie próbował z różnego rodzaju rad może nie pomóc w uprawach, szara pleśń ewoluowała – podobnie jak przepisy dotyczące konopi indyjskich, imperatyw uprawy a tym bardziej oczekiwania nabywców.

Szara pleśń ma przebieg czasu po swojej stronie

Pleśń szara inaczej botrytis cinerea jest w rzeczywistości niesamowitym patogenem. Występuje we wszystkich obszarach świata z wyjątkiem mocno suchych, może nawet przenosić w całkowicie zamarzniętych miejscach i zacząć działać,w chwili kiedy temperatura wzrośnie. Nasz punkt dzisiejszego zainteresowania jest w stanie atakować setki gatunków roślin, w tym owoce, warzywa, rośliny ozdobne i oczywiście konopie. Pleśń szara jest jednym z co najmniej 20 różnych gatunków z rodzaju botrytis i jest najbardziej rozpowszechnionym i szkodliwym gatunkiem, który od dziesięcioleci terroryzuje marihuanę w każdym miejscu gdzie by się nie znajdowała.

Choroba o której dzisiaj piszemy niestety nigdy nie śpi. Właściwie to szybko ewoluuje, dowodem jest skuteczne rozwinięcie odporności na fungicydy i inne chemikalia (środki grzybobójcze), które były wykorzystywane przez hodowców by, go powstrzymać. Co w konsekwencji doprowadziło, że drogie, złożone fungicydy, na których często polegali w poprzednich latach, żeby pozbyć się szarej pleśni, nie działają już dobrze, jeśli w ogóle. Faktycznie, naukowcy przedstawili, że szara pleśń oddziałuje na adaptacje genetyczne w czasie rzeczywistym podczas cykli upraw – zatem oznacza to to iż ewoluuje tak szybko, że działanie dowolnego środka grzybobójczego jest zmniejszane lub eliminowane.

W świecie konopi mówi się, że wielu hodowców w pierwszej kolejności próbuje powstrzymać szarą pleśń przed operacjami hodowlanymi tradycyjnymi metodami, takimi jak użycie filtrów węglowych lub mikro filtrów w celu zablokowania przedostawania się zarodników do ich pomieszczeń i na rośliny albo poprzez zapewnienie, że ich miejsca uprawy są całkowicie uszczelnione od świata zewnętrznego. W zasadzie problemy zaczynają się, że zarodniki pleśni są mikroskopijne i przemieszczają się na wietrze i poprzez kontakt wektorowy. Zarodniki mogą żyć we wszystkich pożywkach hodowlanych, na klonach, ubraniach, zwierzętach domowych i sprzęcie do uprawy, w przewodach i otworach klimatyzacji, filtrach klimatyzacji i dywanach tak naprawdę wszędzie….

Przygotuj się że jeśli mieszkasz na terenach wilgotnych gdzie na zewnątrz jest pleśń staranie się o stworzenia uprawy, która byłaby wystarczająco szczelna i przefiltrowana, by zablokować wszystkie zarodniki, jest w zasadzie niemożliwe. Gdy tylko nowe powietrze dostanie się do miejsca uprawy, prawdopodobnie pojawią się z nim zarodniki. Zatem kluczem do zapobiegania makabrycznej szarej pleśni jest utrzymanie minimalnego poziomu nagromadzenia zarodników. Najważniejsze jest by stworzyć warunki w pomieszczeniu do uprawy tak dotkliwych dla niegościnnej szarej pleśni, jak to tylko możliwe. Kiedy już jesteś na etapie rozdarcia i po wypróbowaniu prawie wszystkich możliwych taktyk, aby pozbyć się szarej pleśni….

Ogólnie rzecz biorąc, najskuteczniejszym sposobem, na zapobieganie chorobą naszych roślin jest oczywiście bycie świadomym oraz baczne obserwowanie. Regularnie sprawdzaj je pod kątem oznak szarej pleśni oraz innych infekcji. Nie pomijając zwracania uwagi na wszystkie inne zmiany, zwłaszcza gdy roślina znajduje się w późniejszej fazie kwitnienia.

Kontroluj pogodę. Zobaczysz to, kiedy należy być najbardziej podejrzliwym wobec szarej pleśni, na przykład tuż po niższych temperaturach i deszczowych dniach. W chwili kiedy, że nadchodzi deszcz, możesz po prostu przykryć wszystkie rośliny brezentem, aby zablokować to, co najgorsze. Trzeba ostrożnie przykryć swoje plony plandeką, zważając na to by nie uszkodzić pąków. Najlepiej zawieś ją nad roślinami, aby zapewnić maksymalną ochronę. Upewnij się, że plandeka jest podtrzymywana przez środek, a nie po bokach, aby woda nie zbierała się na środku. Można prostu pójść do swoich roślin po deszczu i nimi potrząsnąć. Dzięki temu kropelki wody nie staną się wygodnym miejscem do rozmnażania się pleśni.

Objawy zgnilizny pąków

– Krawędzie liści będą wyglądać na brązowe lub przypalone,
– Liście stają się ciemniejsze lub fioletowe,
– Plamy na liściach,
– Nieprawidłowy wzrost liści,
– Widoczna pleśń,

Stosowanie fungicydów nigdy nie jest dobrym pomysłem, gdy roślina jest w fazie kwitnienia. Nie należy również spryskiwać pąków, gdy rośliny są w fazie kwitnienia. Nie zapewnia to skutecznego środka do zwalczania szarej pleśni a zrujnuje smak i zapach pąków, przez co cała twoja ciężka praca i tak będzie bezsensu. Takie środki można stosować tylko podczas wegetatywnej fazy życia rośliny. Przeczytaj kolejną część artykułu, który pokarze skuteczniejszy plan walki z naszym problemem.


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


blog trawka o marihuanie thc oraz konopi cbd
Copyright © trawka24.pl