Mniejsze Problemu Behawioralne u Dzieci
Medyczna marihuana może zmniejszyć problemy behawioralne u dzieci z niepełnosprawnością intelektualną.
Nowe badanie wykazało, że kannabidiol, rodzaj marihuany leczniczej, może zmniejszyć poważne problemy behawioralne u dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną.
Badanie pilotażowe, prowadzone przez Instytut Badawczy Dzieci Murdoch (MCRI) i opublikowane w British Journal of Clinical Pharmacology, odnotowało klinicznie istotną zmianę w drażliwości, agresji, samookaleczeniu i krzykach uczestników. Stwierdzono również, że interwencja jest bezpieczna i dobrze tolerowana przez większość uczestników badania.
W randomizowanym kontrolowanym badaniu wzięło udział ośmiu uczestników w wieku 8-16 lat, którzy przyjmowali albo kannabidiol, albo placebo przez osiem tygodni. Uczestnicy zostali zrekrutowani z klinik pediatrycznych zarówno ze szpitali, jak i prywatnych gabinetów pediatrycznych.
Chociaż badanie pilotażowe nie było wystarczająco duże, aby sformułować ostateczne stwierdzenia, wczesne wyniki zdecydowanie wspierają większe badanie kontrolne.
Odkrycia pojawiły się, gdy federalny minister zdrowia Greg Hunt ogłosił, że MCRI otrzyma dotację w wysokości 883 484 $ Medical Research Future Fund (MRFF) na przeprowadzenie randomizowanego badania klinicznego na dużą skalę, kontrolowanego placebo, w celu ostatecznego przetestowania wyników, a także opłacalności leczenia.
Tylko randomizowane, kontrolowane badanie kliniczne na dużą skalę może dostarczyć ostatecznych wyników niezbędnych do wprowadzenia zmian w wytycznych dotyczących przepisywania leków i opieki klinicznej.
Profesor nadzwyczajny Daryl Efron, klinicysta i naukowiec z MCRI, który prowadził badanie, powiedział, że było to pierwsze badanie kannabidiolu w radzeniu sobie z poważnymi problemami behawioralnymi u dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną. Większość uczestników miała również autyzm.
Badanie wykazało, że lek był ogólnie dobrze tolerowany i nie zgłoszono żadnych poważnych skutków ubocznych. Wszyscy rodzice zgłosili, że poleciliby badanie rodzinom z dziećmi z podobnymi problemami.
Profesor nadzwyczajny Efron powiedział, że poważne problemy behawioralne, takie jak drażliwość, agresja i samookaleczenia u dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną, w głównej mierze przyczyniły się do upośledzenia funkcji, utraconych możliwości uczenia się i obniżonej jakości życia.
Dwa procent dzieci i nastolatków ma niepełnosprawność intelektualną, a około połowa ma problemy ze zdrowiem psychicznym, w tym wiele z poważnymi problemami behawioralnymi.
Profesor nadzwyczajny Efron powiedział, że konwencjonalne leki psychotropowe, w tym leki przeciwpsychotyczne i przeciwdepresyjne, były przepisywane przez australijskich pediatrów prawie połowie młodych osób z niepełnosprawnością intelektualną, pomimo ograniczonych dowodów na ich skuteczność. Biorąc pod uwagę, jak niezwykle trudne były problemy behawioralne do leczenia tych pacjentów, potrzebne są nowe, bezpieczniejsze interwencje, aby leczyć tę bardzo wrażliwą grupę pacjentów, powiedział.
„Obecne leki niosą ze sobą wysokie ryzyko wystąpienia skutków ubocznych, a osoby wrażliwe z niepełnosprawnością intelektualną są mniej zdolne do zgłaszania skutków ubocznych” – powiedział. „Powszechne skutki uboczne leków przeciwpsychotycznych, takie jak przyrost masy ciała i zespół metaboliczny, mają ogromne skutki zdrowotne dla grupy pacjentów już o zwiększonym ryzyku wystąpienia chorób przewlekłych”.
Kannabidiol jest już coraz częściej stosowany w leczeniu szeregu schorzeń medycznych i psychiatrycznych u dorosłych oraz epilepsji u dzieci.
Profesor nadzwyczajny Efron powiedział, że rodzice i lekarze są bardzo zainteresowani medyczną marihuaną jako leczeniem poważnych problemów behawioralnych u młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną.
„Rodzice dzieci z niepełnosprawnością intelektualną i poważnymi problemami behawioralnymi coraz częściej pytają pediatrów, czy mogą uzyskać dostęp do medycznej marihuany dla swojego dziecka, a niektórzy rodzice donoszą, że dają swoim dzieciom nieuregulowane produkty z konopi indyjskich” – powiedział.
„Odkryliśmy również, że wielu lekarzy czuje się nieprzygotowanych na takie rozmowy ze swoimi pacjentami”.
0 komentarzy