Marihuana w Chorobie Anoreksji

Opublikowane przez Krzysztof Paginiak w dniu

Badania przeprowadzone przez Amerykańskie Narodowe Stowarzyszenie ds. Odżywania oświadczyło, że ta straszna choroba znana jako, anoreksja atakuje najwięcej osób z poważnymi zburzeniami odżywiania. Anoreksja jest najczęstszym zaburzeniem ponieważ dobiega nawet do 20 milionów kobiet i 10 milionów mężczyzn, ciężkie doświadczenia z tą chorobą przeżywają w jakimś okresie swojego życia. Natomiast z wyników badań przeprowadzonych pod tym kontem okazuje się że to nie tylko najczęstsze zaburzenia, lecz też wskaźnik umieralności na ta chorobę jest dramatycznie wysoki ponieważ, aż 12,8% stwierdzony powód śmierci tej strasznej choroby jest wycieńczenia organizmu. Oczywiście istnieje mnóstwo medykamentów stosowanych do jej zwalczenia, ale liderem w tej kwestii zaczyna być marihuana.

Co to jest tak naprawdę anoreksja?

Jadłowstręt psychiczne zaburzenie odżywiania polegające na celowej utracie wagi wywołanej i podtrzymywanej przez osobę cierpiącą na tą chorą. Jednocześnie zaburzony jest obraz własnego ciała i występuje lęk przed przybraniem na wadze. Największe zagrożenie zachorowaniem dotyczy wieku między 14. a 18. rokiem życia. Anoreksję cechuje szybko postępujące wyniszczenie organizmu. Czynnikami biologicznymi zastały określone podłoża anoreksji taki, że u większości badanych osób stwierdzano wykładniki obniżonej neurotransmisji serotoninergicznej. Poza obniżonym poziomem serotoniny stwierdzano też nieprawidłowości poziomów noradrenaliny i dopaminy. Pod okiem specjalistów obserwowano zwiększenie aktywności receptorów opioidowych, co może mieć istotny związek z funkcjonowaniem układu nagrody związanego z przyjmowaniem posiłków. Natomiast z czynnikami odżywczymi duży niedobór cynku powoduje spadek apetytu, który może wystąpić również w jadłowstręcie psychicznym i zaburzeniach odżywiania. Kontrolowane badania z podwójnie ślepą próbą przeprowadzone w 1994 wykazały, że przyjmowanie cynku w ilości 14mg na dzień podwaja tempo przybierania masy ciała w leczeniu anoreksji.

Niedobór innych substancji odżywczych, takich jak tyrozyna, tryptofan, a także witaminy B1 może także wpływać na powstanie błędnego koła, w którym niedobory pokarmowe przyczyniają się do powstania niedożywienia.

Powikłania choroby są okropnie poważne na nasz organizm, począwszy od układu narządu do powikłań ze strony układu endokrynnego należy szereg zmian hormonalnych wynikających z zaburzenia osi podwzgórzowo-przysadkowej w winku czego dochodzi braku miesiączki lub zaburzeń płodności. Zabrzanie hormonalne prowadzą również do osteoporozy i osteopenii. Natomiast ze strony układu krążenie odnotowana największą przyczynę zgonów. Towarzyszące powikłania to nadżerki szkliwa i próchnica z kolei wywoływanie wymiotów może kierować do nadżerek i pęknięć przełyku i żołądka.

Zatem w jaki sposób marihuana może pomagać w walce z chorobą anoreksji?

Jak wiadomo osoby które korzystają z marihuany wiedzą że po jej spożyciu uruchamia się duża chęć spożywania jedzenia tak zwana „gastro-fazą”. Dlatego jak usiądziemy i dobrze pomyślimy można stwierdzić jedno znacznie, że chociażby tym skutkiem jaki wywołuje zapalenie marihuany, można by pomóc w leczeniu anoreksji. Jednak mało tego, są przeprowadzone badania które pokazują, że marihuana znacznie pobudza apetyt oraz węch u osób chorych na AIDS/HIV. Aczkolwiek na dzień dzisiejszy co do anoreksji nie ma konkretnych badań. Choć powinniśmy pamiętać, iż dotychczasowe badania oraz ich wyniki , sprawiło , że wiele państw zezwoliło aby marihuana medyczna stała się lekarstwem w leczeniu chorych na anoreksję.

Podczas Europejskiego Zjazdu Neurologicznego w 2014 roku przedstawiono wyniki badań wykonanych na zwierzętach , które oferowały inne wyjaśnienie, dlaczego marihuana, a w szczególności THC, miałoby wspomagać leczenie anoreksji. W prawdzie naukowcy prowadzący owe badania stwierdzili iż sposób w jaki THC aktywuje receptor CB1 endokannabinoidowego systemu, wzmaga chęć do spożywania jedzenia poprzez podniesienia naszej wrażliwości na smak i zapach. Z kolei patrząc z drugiej strony naukowcy nie mogli odpowiedzieć na pytanie, czy osoba, która ma psychiczną blokadę w stosunku do żywności, odczuje z tytułu działania THC jakiekolwiek skutki. Patrząc z kolei ze strony chorych na raka czy AIDS medyczna marihuana okazała się świetna alternatywą ponieważ pacjenci wykazali chęć do jedzenia. Problem więc leży po stronie fizyczności, a nie zaburzeń psychicznych. Nie jest powiedziane, że osoba która może, jednak z jakichkolwiek przyczyn nie chce jeść, po zażyciu marihuany w ogóle dopuści do siebie myśl o jedzeniu.

Badania przeprowadzone w 2015 roku na niewielkiej grupie bo tylko 24 pacjentach cierpiących na anoreksję, więc nadal nie można wyników tego eksperymentu uważać za sprawdzone i ostateczne. Badanie przeprowadzili naukowcy z Centrum Zaburzeń Jedzenia w Szpitalu Uniwersyteckim w Odense w Danii.

W trakcie przeprowadzonych badań pacjenci otrzymywali placebo bądź dranabinol -syntetyczna forma THC. W ostateczności chorzy przyjmujące lek wykazywały znaczy przyrost wagi niektórzy nawet do 64% w porównaniu z pacjentami, którzy zażywali placebo. Podczas tych badań wykazano bardzo dobra tolerancje. ale także odnotowali działanie nieporzygane. Jednak biorąc pod uwagę fakt iż osoby decydujące się podjąć leczenia przy użyciu dranabinol, mogły po roku wrócić do domu bez jakichkolwiek objawów anoreksji czy uzależnienia.

Chociaż lista badań nad marihuaną i jej ewentualnym wpływem w leczeniu anoreksji nie jest porażająca lecz dotychczasowe wyniki mogą przekonać i pozwolą ja wierzyć, iż konopie mogą być sprzymierzeńcem osób chorych. Ważnym aspektem jest to, aby pamiętać, że anoreksja jest to najniebezpieczniejsze zaburzeniem odżywiania. Otóż dlatego nigdy nie wolno sobie lekceważyć jej objawów.


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


blog trawka o marihuanie thc oraz konopi cbd
Copyright © trawka24.pl