Malta Jest Pierwszym Europejskim Krajem z Legalną Marihuaną

Opublikowane przez Zbigniew Szak w dniu

Maltański parlament zatwierdził ustawę o legalizacji marihuany, po czym w sobotę prezydent George Vella podpisał ową ustawę sprawiając tym samym, że Malta stała się pierwszym krajem europejskim, który wprowadził reformę.

Wszystkie informacje podane do wiadomości wydają się być tak nie wiarygodne a mianowicie zgodnie z ustaleniami przez posła Owena Bonniciego, osoby od lat 18 i starsi będą mogli mieć przy sobie do siedmiu gramów konopi i uprawiać aż cztery rośliny na własny użytek. Co więcej, okazuje się także, że w domu będzie można przechowywać, aż do 50 gramów domowej marihuany.

Mimo wszystko nie powstanie rynek komercyjny, ale spółdzielnie non-profit będą mogły uprawiać marihuanę i rozprowadzać ją wśród swoich członków.

Prawo wydaje się być łagodne

Opracowane naruszenia wyglądają następująco: osoby niepełnoletnie, u których stwierdzono posiadanie marihuany, zostaną skierowane do komisji wymiaru sprawiedliwości w celu uzyskania „planu opieki”, a nie aresztowania, rozwiązanie wygląda ciekawie, ale co dalej? Posiadanie więcej niż 7 gramów, ale mniej niż 28 gramów przez osobę dorosłą będzie podlegać karze grzywny od 50 do 100 euro pomijając tu więzienie czy innej formy karania.

Powstaną nawet kluby konopne autoryzowane na mocy prawa. Takie kluby będą mogły pomieścić do 500 członków i zobowiązane będą do ograniczenia w rozdawaniu członkom do siedmiu gramów dziennie marihuany kończąc do 50 gramów miesięcznie. Oprócz tego mogą dystrybuować do 20 nasion konopi na członka w miesiącu.

„Wejście w życie tych solidnych ram prawnych podkreśla gotowość tego rządu do podejmowania odważnych decyzji poprzez wdrażanie mądrych i bezprecedensowych reform w celu wprowadzenia zmian i sprawiedliwości społecznej w najlepszym interesie społeczeństwa jako całości” – powiedział Bonnici.

Vella zareagował na wezwania partii opozycyjnej do zablokowania ustawy.

„Do tej pory prezydent nie ma uprawnień do ignorowania ustawy uchwalonej demokratycznie przez parlament, niezależnie od tego, czy się z nią zgadza, czy nie, chyba że ma tak poważny zarzut moralny, że woli się spakować i wrócić do domu niż podpisać. to prawo”, powiedział.

„Głowa państwa nie może kapryśnie wywoływać kryzysu konstytucyjnego i powodować niestabilności” – dodał. „W naszej konstytucji nie ma nic, co dałoby prezydentowi ostatnie słowo w sprawie prawa, w przeciwnym razie stworzymy dyktatora, który będzie decydował, co stanie się prawem, według kaprysu”.

Ustawodawstwo mówi, że jego celem jest „pozwolenie na zachowanie równowagi między indywidualną wolnością w ograniczonym i odpowiedzialnym osobistym używaniu konopi indyjskich a innymi wymogami społecznymi”.

Za uchwalenie nowej uchwały odpowiedzialny będzie, Bonnici, który pełni funkcję ministra ds. równości, badań i innowacji,

Malta, najmniejszy kraj członkowski Unii Europejskiej, pokonała kilka innych krajów w regionie, w których legalizacja również może wkrótce zostać uchwalona.

Pod koniec listopada tego roku partie koalicyjne w Niemczech ogłosiły, że posiadają formalną zgodę na zalegalizowanie konopi indyjskich i promowanie szerszych środków ograniczania szkód w polityce narkotykowej, gdy przejmą władzę.

Jak już pisaliśmy w Luksemburgu ministrowie sprawiedliwości i bezpieczeństwa wewnętrznego przedstawili stosunkowo niedawno bo w październiku propozycję legalizacji. Oczywiście w dalszym ciągu będzie wymagało głosowania w Parlamencie, które ma się odbyć porządkiem roku.

Jednocześnie w Włoszech wyborcy mają szansę wiosną głosowania w referendum w sprawie legalizacji posiadania i domowej uprawy konopi. Poza marihuana brana pod uwagę jest sprawa grzybów psilocybinowych.

Projekt ustawy o legalizacji i regulacji sprzedaży marihuany w Meksyku jest rozpowszechniany wśród senatorów, a czołowi prawodawcy twierdzą, że zamierzają wkrótce głosować.

Na dzień dzisiejszy Kanada i Urugwaj są już po zalegalizowaniu marihuany rekreacyjnej.


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


blog trawka o marihuanie thc oraz konopi cbd
Copyright © trawka24.pl