Kannabinoid Zwalczający Bezsenność

Opublikowane przez Katarzyna Kowalewska w dniu

Kannabinol (CBN) – Kannabinoidy zwalczający bezsenność.

CBN lub kannabinol jest jednym z najważniejszych związków występujących w marihuanie, wraz z THC lub CBD. Chociaż odsetek CBN jest zwykle dość niski (nie więcej niż 1%), szczególnie w porównaniu z głównym składnikiem psychoaktywnym rośliny, THC (który może osiągnąć prawie 30%), ten kannabinoid ma szereg właściwości terapeutycznych o dużej wartości dużej wartości. W przypadku wielu użytkowników leczniczych, co doprowadziło do badań i testów możliwych zastosowań CBN, stają się coraz bardziej liczne.

CBN jest kannabinoidem wytwarzanym wyłącznie przez roślinę konopi i nie można go znaleźć u żadnych innych gatunków roślin. Jego psychoaktywność jest niska, co dla wielu użytkowników leczniczych stanowi ogromną przewagę i uważa się, że jest przyczyną efektów uspokajających i narkotycznych niektórych odmian marihuany. Jest to cząsteczka, która jest łatwo rozpuszczona w tłuszczach lub różnych rozpuszczalnikach stosowanych do wytwarzania ekstrakcji żywicy konopi, będąc hydrofobowym (wodoodpornym) i lipofilowym (mającym powinowactwo do lipidów).

Synteza kannabinolu (CBN)

Podobnie jak wiele innych kannabinoidów, kannabinol lub CBN jest syntetyzowany z CBGA, kwasowej postaci CBG. Jednak większość kannabinolu znalezionych w marihuanie nie pochodzi z dekarboksylacji jej kwasowej postaci, CBNA, ale degradacji THC. Przyjrzyjmy się, jak się dzieje ten proces:

Rośliny konopi wytwarzają enzymy (zwane również syntezami), które przekształcają CBGA (naturalnie wytwarzane przez konopie indyjskie) w najpopularniejsze kannabinoidy, takie jak THCA, CBDA lub CBCA. Przedłużona ekspozycja na powietrze (utlenianie) powoduje, że cząsteczka THCA staje się CBNA. Z kolei, jeśli kwasowa postać kannabinolu (CBNA) jest poddawana promieniom cieplnym lub ultrafioletowym, przekonwertuje się w CBN, aktywnej, dekarboksylowanej postaci związku.

Tak więc CBNA jest wytwarzany przez bezpośrednią degradację THCA, której wzór jest bardzo podobny (C21H30O2). Kiedy zbieramy i przechowujemy marihuanę, cząsteczki THCA są stopniowo degradowane (szybkość degradacji będzie zależeć od warunków magazynowania materiału) i tracą 4 atomy wodoru (dokładnie te, które nadają przedrostek „tetrahydro” dla związku). Z czasem (utlenianie, ciepło) CBNA będzie dekarboksylowane, więc ilość CBN wzrośnie w miarę starzenia się materiału, zwiększając właściwości uspokajające materiału.

Synteza głównych kannabinoidów

Jak widzimy, możemy zwiększyć ilość CBN w naszym materiale roślinnym (lub ekstrakcji), po prostu zbierając nasze rośliny nieco później niż zwykle, z głównie bursztynowymi trichomami) i umożliwiając utlenianie się po wyschnięciu. Im starsza marihuana, tym wyższa zawartość CBN.

O dziwo, być może te zapomniane na dnie szuflady przez miesiące, zwykle mają najwyższą zawartość CBN, szczególnie jeśli sama odmiana zawierała już niewielką ilość tego związku. Im więcej utleniania, tym więcej THC rozłoży się w CBN. Jeśli szukamy najwyższych możliwych stężeń CBN, warto kultywować odmiany Indica, ponieważ zwykle mają one najwyższą zawartość CBN. Oczywiście istnieją szczególne odmiany, które naturalnie wytwarzają więcej CBN niż inne, na przykład Quake Cheese.

Właściwości i skutki kannabinolu (CBN)

Chociaż główną cechą CBN są efekty uspokajające, idealne do zwalczania bezdechu sennego, bezsenności lub innych zaburzeń snu, ten kannabinoid ma również inne właściwości terapeutyczne, które mogą być przydatne w leczeniu szerokiego zakresu dolegliwości i chorób, jak wykazało kilka badań:

• Efekt uspokajający (promuje sen i zwiększa godziny snu)
• Działanie przeciwmetyczne (nudności i wymioty)
• Zmniejszenie bólu (przewlekły ból, fibromialgia itp.)
• Efekt przeciwbakteryjny
• Promuje wzrost komórek kostnych (potencjał leczenia złamań)
• Działanie antykonwulsywne (Parkinson, stwardnienie rozsiane, epilepsja, zespół Tourette itp.)
• Stymuluje apetyt (chemioterapia, AIDS, zaburzenia apetytu)
• Efekt antyzapalny (wrzodziejące zapalenie jelita grubego)
• Zmniejsza ciśnienie wewnątrzkoślowe (jaskra)
• Kontrola wzrostu komórek skórnych (leczenie oparzeń, łuszczycy itp.).

W ostatnim badaniu Steep Hill Labs stwierdził, że 5 mg CBN było tak samo skuteczne jak 10 mg diazepamu, leku (benzodiazepiny), który jest zwykle przepisywany w leczeniu lęku, napadów lub skurczów. Ponadto badane jest również zastosowanie CBN w połączeniu z innymi kannabinoidami o ogromnym potencjału terapeutycznym, takim jak THC lub CBD. Wydaje się, że interakcja farmakokinetyczna między właściwościami leczniczymi CBD i CBN (a nawet między trzema) może zapewnić skuteczne złagodzenia bólu i zmniejszenie stanu zapalnego. Ponadto, jak wiadomo od pewnego czasu, kannabinoidy i terpeny współpracują ze sobą synergistycznie w celu zwiększenia lub modulowania ich właściwości w tak zwanym efekcie świta lub efektu zespołu.

Przyszłość CBN

Jak widzimy, kannabinol lub CBN nie jest psychoaktywny, ale posiada ogromny potencjał terapeutyczny, co czyni go idealną alternatywą dla tych, którzy nie chcą odczuwać efektów ubocznych THC podczas leczenia swoich schorzeń. Jest to z pewnością najbardziej uspokajający i relaksujący kannabinoid, coś, co może pomóc tysiącom ludzi na całym świecie w zaburzeniach spania. Oczywiście społeczność naukowa jest świadoma tego i oczekuje się, że coraz więcej badań skupi się na tym interesującym związku (wiele prób jest obecnie w fazie testowania zwierząt).

Biorąc pod uwagę jego charakterystykę i skutki, w najbliższej przyszłości możemy spodziewać się produktów o wysokich stężeniach CBN, podobnie jak dziś znajdujemy szeroką gamę produktów bogatych w CBD, takich jak oleje, kapsułki, artykuły spożywcze, kremy, a nawet e-liquids , które pomagają poprawić jakość życia dla tysięcy użytkowników. Ponadto niektórzy hodowcy marihuany już pracują nad odmianami bogatymi w CBN, które niewątpliwie pomogą w rozwoju nowej gałęzi przemysłu farmaceutycznego i kosmetycznego opartego na tym kannabinoidzie.


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


blog trawka o marihuanie thc oraz konopi cbd
Copyright © trawka24.pl